Jak przygotowuje się książki? O jakich sprawach trzeba pamiętać? Jakie są najważniejsze etapy?

Jak przygotowuje się książki? O jakich sprawach trzeba pamiętać? Jakie są najważniejsze etapy?

Niektórzy myślą nad tym jak powstaje książka, jakie działania podejmowane są w tym obszarze? Odpowiedź na tego rodzaju pytanie wydaje się dość prosta, lecz to tylko pozory, bo powinniśmy pamiętać o kilku zagadnieniach.

Początek jest jak najbardziej wiadomy, ponieważ nie istnieje książka bez pisarza, ale w następnych etapach pojawiają się inne podmioty, takiego rodzaju jak wydawca lub ilustrator. Oczywiście to od pisarza zależy, jakiego rodzaju będzie to pozycja, może będzie to powieść, dramat, czy może scenariusz. Aby jednak książka mogła powstać, to na początku w głowie autora musi zrodzić się ciekawy pomysł. Samo pisanie to przelewanie na papier (czy na ekran komputera) tego typu przemyśleń. W trakcie pisania autor powinien dbać o to, ażeby akcja była wartka i spójna, musi zatroszczyć się o najlepszy język. Często te same zdania poprawia się parę razy, po to, ażeby książka była jak najlepsza.

Książka i ilustracje
Napisał: Alicia A. L.
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeżeli autor skończy pisać tekst to rozpoczyna poszukiwanie wydawcy. Dzisiaj nie jest to łatwe, gdyż mamy niski poziom czytelnictwa, ale pomimo to wielu osobom się udaje. Jeżeli już znajdziemy wydawnictwo to powinniśmy przygotować się na powolny i żmudny proces przygotowań. W dużej ilości książek są cudowne ilustracje, które przygotowuje ilustrator. To plastyk, który zawodowo zajmuje się tworzeniem tego typu rysunków. Dzięki temu książka jest bardziej interesująca i chętniej wybierana. Jednakowoż, nim ilustrator zacznie tworzyć rysunki musi dokładnie przeczytać tekst, ażeby tworzone przez niego ilustracje były najbardziej dopasowane do opowieści. W wydawnictwie tworzy się ostateczny projekt książki. Odpowiednio tworzy się tekst na stronach, łączy się go z odpowiednimi ilustracjami, dobiera wielkość, kształt a także kolor liter.

Następnie konieczne jest zaprojektowanie okładki książki. A gdy już projekt jest przygotowany to powinniśmy wykonać jeszcze korektę tekstu, czyli sprawdzić, czy wszystkie zdania i słowa w książce są najlepiej napisane. To oczywiste, iż tekst nie może zawierać żadnych błędów, lecz w korekcie chodzi też o to, ażeby ulepszyć styl tam, gdzie nie jest on do końca najbardziej właściwy. Po tym książka już może bez problemu powędrować do księgarni.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 13:28:04