Proste porady jak zrobić dobre fotografie kompaktowym aparatem

Proste porady jak zrobić dobre fotografie kompaktowym aparatem

Podstawową wartością fotograficznych kompaktowych aparatów jest ich wielkość. Bez problemu mieszczą się w kieszeni, przeto zawsze mogą być pod dłonią. Nie są kosztowne, zatem nieomal każdy może sobie na taki aparat pozwolić. Ich oprogramowanie pozwala na zrobienie przyzwoitych fotografii nawet tym osobom, które z pstrykaniem nie są obyte. Dzisiaj podpowiemy wam co zrobić, żeby zdjęcia z kompaktów były lepsze.

Foto odbitki
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Fotografować można nieomalże wszystko. Od pejzażów, zachodzącego słońca aż po figury i buzie bliskich nam osób. Bez względu na to, jaki motyw wybierzesz, koniecznie kieruj uwagę na światło. Zamyślasz fotografować panoramy? Najlepsze światło jest przed popołudniem. Kiedy w urokliwe miejsce trafiłeś w południe, to może warto tam wrócić o innej porze dnia? Jeśli robisz fotografie ludziom, zatroszcz się o to ażeby byli oni w swojej naturalnej postawie. Stawianie kogoś „na baczność na tle” powoduje, iż pamiątka z wakacji wyjdzie nieciekawa. Zadbaj także, aby osobie fotografowanej światło nie promieniowało prosto w buzię. Model będzie miał wówczas przymrożone oczy. I bądź twórczy – nawet zbiorowe zdjęcie nie musi być nudne. Z najbardziej udanych zdjęć warto zrobić foto odbitki. Dzisiaj możliwe jest wywoływanie zdjęć online. Jest to opcja nadzwyczaj pożyteczna. Wystarczy w zaciszu domowym wyselekcjonować najładniejsze fotografie i przesłać je za pomocą właściwego programu. Zdjęcia dostarczy nam kurier.

Unikaj dużych kontrastów. Dotyczy to na przykład zdjęć na plaży. Ostre słońce powoduje, że model ma zbyt widoczne cienie na twarzy, silnie podkreślone są zmarszczki więc człowiekowi przybywa lat. Jeśli więc przyjdzie nam pstrykać w ostrym słońcu, to wykorzystajmy lampę błyskową. Rozświetli ona cienie oraz udowodni, że nie jest prawdą, że służy tylko do pstrykania w ciemnych wnętrzach. W każdym aparacie kompaktowym dostępna jest ikona określona „programy tematyczne”. Dobrze jest się z nimi bliżej zapoznać oraz zaprzyjaźnić. Są one tak napisane, żeby automatycznie dobrać optymalne parametry do konkretnych warunków. Warto z nich korzystać szczególnie na plaży, przy wykonywaniu zdjęć z bliska (makro), w biegu, w nocy itd.

Robienie zdjęć nocnych to też umiejętność. Prócz skonfigurowania właściwego trybu, przydałby się do tego statyw. Jeśli go nie posiadamy, poszukajmy miejsca na którym możemy stabilnie oprzeć aparat. Może to być ławka, ogrodzenie, kosz na śmieci. Czyniąc nocne zdjęcia, dobrze jest też korzystać z samowyzwalacza.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:25:01