Jakie istnieją testy kompetencyjne? Jakie muszą być testy, jakich używają fachowcy?

Jakie istnieją testy kompetencyjne? Jakie muszą być testy, jakich używają fachowcy?

Jest sporo metod, którepowinny sprawdzić wiedzę konkretnej osoby, czy też zbadać jej osobowość. Fachowcy często posługują się różnymi testami, jakie badają dane parametry oraz z reguły pokazują rezultaty, na jakich możemy się oprzeć.

komputer - fotogram
Napisał: Medialab Katowice
Na podstawie: http://www.flickr.com
Chodzi o różnego rodzaju testy kompetencyjne. Odpowiednio ułożone, dają one sporą wiedzę o osobie. Czasem używa się ich podczas rozmów o pracę, lub też w czasie egzaminów do szkoły czy na uczelnie. Tego typu zadania badają dane kompetencje, a można wymienić parę rodzajów testów. Często spotykanym rodzajem takiego zestawu zadań jest test na widzę. Pytania są tak sformułowane, by dawały wgląd w stan wiedzy osoby z danej dziedziny. Kolejnym typem testu jest taki na osiągnięcia. W tym wypadku liczą się różne umiejętności, a nie tylko czysta wiedza. Liczy się szybkość wykonywanych zadań, czy chociażby stopień zrozumienia przeczytanego tekstu.

Kolejnym przykładem są testy sytuacyjne, w jakich należy dokonać konkretnego wyboru, jaki często wiąże się z trudnym dylematem. Często używa się także testów zdolności, które sprawdzają talent w konkretnej dziedzinie, jak zdolności językowe, albo liczbowe. Jeszcze jeden z przykładów to testy osobowości, które pokażą konkretne cechy charakteru. W tym miejscu warto wymienić także testy psychologiczne, jakie badają cechy z psychologicznego punktu widzenia konkretnego osobnika. Testów psychologicznych jest całe mnóstwo, a co do części z nich jest sporo kontrowersji, czy aby faktycznie sposób ich interpretacji jest zasadny. Czasem bowiem jest obawa, iż wyniki odczytywane są dosyć subiektywnie. To znaczy, że dana osoba może ocenić je i interpretować w sposób inny aniżeli inny sprawdzający.

Trzeba bowiem wiedzieć, iż w przypadku wszystkich rodzajów testów ważna jest ich zgodna z prawdą ocena. Gdy chodzi o testy z wiedzy nie ma tak dużych wątpliwości, jak się to dzieje w przypadku testów psychologicznych. Czasami wszak jedna osoba sprawdzając interpretuje daną odpowiedzieć w inny sposób, aniżeli ktoś inny. Z tego względu testy powinny być narzędziami rzetelnymi, trafnymi, możliwymi do oceny, których wyniki pozwalają na otrzymanie konkretnych wniosków.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:25:00