Dlaczego opłaca się czasami zostawić aparat cyfrowy, żeby porobić zdjęć tradycyjnym sprzętem? Co w ten sposób dostajemy?

Dlaczego opłaca się czasami zostawić aparat cyfrowy, żeby porobić zdjęć tradycyjnym sprzętem? Co w ten sposób dostajemy?

Zdjęcia robi dzisiaj każdy, jest to tak powszechne zjawisko, jakby istniało od zawsze. Każdy ma dzisiaj lepszy lub gorszy telefon najnowszej generacji, dlatego też jest w stanie uwiecznić bardo wiele chwil. Nie potrzeba nawet aparatu cyfrowego, żeby mieć solidne zdjęcia. Z jednej strony to dobrze, jak jest to łatwe, gdyż kiedy dajmy na to jesteśmy na wakacjach, to nie trzeba myśleć, by wozić ten cały sprzęt. Z kolejnej jednak strony, ta cała magia zdjęć została gdzieś zatracona.

Podstawowa zaleta robienia zdjęć metodą tradycyjną wynika ze sporego ograniczenia “nośnika”, choć może to się wydawać mało logiczne. Trzeba pamiętać, że na kliszy fotograficznej może zmieścić się zwykle dwanaście, szesnaście, dwadzieścia cztery albo trzydzieści sześć zdjęć, co oznacza, że kiedy chcemy robić zdjęcia wszystkiemu co nam się tylko sposobu, to nie obejrzymy się, a nasza klisza się skończy. Z tego więc powodu nasuwa się prosty wniosek, iż jeśli mamy tak małą ilość zdjęć do dyspozycji, to musimy pomyśleć trochę zanim pstrykniemy.

Przez co bardziej stawiamy na jakość, nie na to by zrobić dużo zdjęć. Co ciekawe, jak już zrobimy tych parę zdjęć sprzętem tradycyjnym, to nie możemy się doczekać na wywoływanie zdjęć. Jest ich tylko parę, lecz wiemy, jak wiele włożyliśmy zaangażowania w to, aby dobrze je zrobić, jesteśmy z nich zadowoleni. Nośniki w aparatach cyfrowych pozwalają na trzymanie wielkiej ilości zdjęć, czyli od kilku do kilkunastu razy więcej. Do tego, zrobione zdjęcia można sobie zaraz przejrzeć i skasować nieudane, aby było więcej miejsca na inne zdjęcia. Skutkuje to niestety tym, iż z reguły nie chce nam się zastanawiać nad formą i jakością zdjęcia.

zdjęcia - krajobraz
Napisał: Rafał Piekarczyk
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ponadto, zdjęcia cyfrowe lądują na twardym dysku komputera, natomiast jak się ich nazbiera już całkiem dużo, to nie mamy ochoty ich segregować. Zapominamy o tym, nie mamy do nich sentymentu, jak ze zdjęciami tradycyjnymi, nie traktuje się ich jako wysiłku naszej pracy. Nie dzielimy się tym z najbliższymi, nie zastanawiamy się, żeby zrobić odbitki zdjęć,

Wyjątkowa magia fotografowania bardzo się rozmywa. Dlatego dobrze jest czasami pomyśleć nad robieniem zdjęć aparatem tradycyjnym. To tak jak z tradycyjnymi książkami - e-booki przydają się, lecz namacalna książka to jednak trochę więcej. Książka tradycyjna jest z nami często prawie całe życie. Stoi w naszej biblioteczce oraz zawsze można do niej zajrzeć.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:36:11