Czemu powinniśmy poznać Gruzję? Co ten kraj oferuje? jakiego rodzaju ma plusy? O jakich sprawach warto pamiętać?

Czemu powinniśmy poznać Gruzję? Co ten kraj oferuje? jakiego rodzaju ma plusy? O jakich sprawach warto pamiętać?

Coraz większa ilość osób wybiera się do Gruzji, ponieważ to państwo godne uwagi, wspaniałe, z bogatą historią oraz nieoczywistymi miejscami. Troszkę egzotyka, ale jednakowoż z aspiracjami, aby stać się częścią zachodu. Kraj jest dość tani, więc bardzo dużo osób wyjeżdża tam na wakacje, poza tym nie ma kłopotów z wizami (można przebywać bez niej aż do 90 dni), więc to bardzo ułatwia pobyt w Gruzji. Co powinniśmy tam zobaczyć, dlaczego korzystnie tam się wybrać?

wakacje - malunek
Napisał: Arek Olek
Na podstawie: http://www.flickr.com
zwiedzanie gruzji warto zacząć od stolicy tego państwa, a mamy tu oczywiście na myśli Tbilisi. To największe miasto w Gruzji, bardzo bogate w wiele interesujących zabytków, które koniecznie warto zwiedzić. Tbilisi ma swój niepowtarzalny klimat. Ciekawa jest Starówka, gdzie zbudowano w VI wieku wspaniałą bazylikę Anczischati. Warto wjechać linową kolejką na wzgórze, które wznosi nad starym miastem i posiedzieć tam w jednej z restauracji, która oferuje typowo gruzińskie jedzenie.

Pamiętamy, że jak wyprawy gruzja ma o wiele więcej do zaoferowania niż Tbilisi, ale początkowo naprawdę dobrze odwiedzić to miejsce. Kolejnym interesującym miejscem jest malowniczo położone miasteczko - Mchceta. Jest to starożytna stolica Gruzji, są tam wspaniałe dwa zabytki. Pierwszym jest niezwykła katedra Sweti Cchoweli, niezapomniane dzieło architektoniczne z XI wieku. Następnym godnym uwagi zabytkiem jest kamienny kościółek Dżwari, jaki wyrasta na szczycie górującego nad Mchcetą wzgórza.

Co niezwykłe, Dżwari szybko wyświęcono, już w 605 roku. Bez wątpienia powinniśmy wybrać się do Swaneti, jaka przez wieki była odizolowanym regionem. Dzięki temu można poznać tam obecnie absolutnie wyjątkową architekturę, rewelacyjną kuchnię oraz tradycje. Wspaniałe są wieże obronne, a wsie z wieloma basztami prezentują się jak przeniesione z zupełnie innej epoki. No i oczywiście nie możemy zapominać o górach, bo tu jest Szczara, najbardziej wysoki szczyt Gruzji o wysokości 5068 m. n.p.m. Wymienione tu regiony to wyłącznie początek, lecz z pewnością warto od nich rozpocząć poznawanie tego państwa. To kraj niezwykły, różnorodny, wcale nie tak daleko od naszego kraju. Faktycznie powinniśmy go poznać.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:25:00