O czym pamiętać wyposażając magazyn? Jakie zasady są w takim miejscu istotne?

O czym pamiętać wyposażając magazyn? Jakie zasady są w takim miejscu istotne?

Sporo firm musi wygospodarować część przestrzeni na magazyn, w jakim umieścić trzeba przykładowo asortyment gotowy do wysyłki. O czym trzeba pamiętać urządzając taki magazyn? Co jest konieczne, by dobrze on funkcjonował?

Obsługa zamówień - zarządzanie magazynem
Napisał: Litage Publishing
Na podstawie: http://www.flickr.com
W tego rodzaju miejscu najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać jest porządek. Być może to zabrzmi zaskakująco prosto, ale naprawdę trzeba starać się, by wszystkie rzeczy były na swoich miejscach. Jeśli coś zabieramy, to musimy odkładać w to samo miejsce. Od tego typu podstawowych reguł trzeba wychodzić, by zarządzanie magazynem sobie ułatwić. Niektórzy przedsiębiorcy twierdzą, że mimo prób utrzymania porządku, jak i dobrej organizacji pracy magazynu nie da się tak w stu procentach kontrolować. Część osób sądzi, iż nigdy nie można być pewnym co do tego, że technika komputerowa zgadza się z rzeczywistością. Można wyłącznie starać się, by takich różnic zostało jak najmniej. Dlatego też niektórzy są zdania, że magazyny prawdopodobnie żyją własnym życiem. Jak dużo w tym jest prawdy, to jest zależne oczywiście od tego, jak tego typu magazyn jest prowadzony.

Organizacja tego rodzaju miejsce, to sprawa bardzo istotna. Kiedy wspaniale przystosujemy tego typu przestrzeń, to wszelkie prace, kontrola stanu magazynu lub dokumenty zamówień będą bez wątpienia prostsze. Powinno się inwestować w skuteczny system regałowy. Umożliwi on użyć maksymalnie przestrzeń hali. Znaczące jest zaplanowanie dogodnie dróg transportowych, które ułatwią dobry i swobodny przepływ surowców. Wziąć trzeba pod uwagę dogodne rozmieszczenie stanowisk administracyjnych, do obsługi zadań. Tak, by osoby do których należą bazy danych mogły wykonywać własną pracę.

Pamiętać trzeba o wydzieleniu pól odkładczych. Chodzi przykładowo o miejsce dla materiałów do magazynu dostarczonych, które trzeba przyjąć, lub o takie, które oczekują na przesłanie do klienta. Jeszcze kolejnymi strefami są miejsca do składania opakowań, jakie można użyć kilkakrotnie czy też zbierania odpadów. Jeżeli w magazynie mamy wózki widłowe, to niezbędne jest stanowisko do ich ładowania. To dodatkowa ilość niezbędnej przestrzeni, o jakiej nie trzeba zapomnieć.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-03-10 13:07:41