Jakie można wymienić testy osobowościowe? Jakie muszą być testy, jakich używają dobrzy fachowcy?

Jakie można wymienić testy osobowościowe? Jakie muszą być testy, jakich używają dobrzy fachowcy?

Im bardziej odpowiedzialną pracę ktoś powinien wypełniać, tym ważniejsze okazuje się być to, abyśmy dokładnie poznali jego charakter, zwłaszcza kiedy w robocie będzie musiał się posługiwać bronią. Dlatego właśnie powinno się korzystać z różnych technik sprawdzania pracownika, tak żebyśmy mieli gwarancję, że będzie on mądry i poczytalny, więc spokojnie możemy mu tą broń powierzyć.

testy kompetencji wypełniane na komputerze
Napisał: Medialab Katowice
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeżeli pracujemy w nowoczesnej firmie, w przedsiębiorstwie, jakie jest znane z tego, iż realizuje wszystkie standardy wiążące się z zatrudnieniem pracowników, to na pewno w czasie rekrutacji przeżyliśmy istny tor przeszkód. Przyszły szef pragnie poznać nie jedynie nasze wykształcenie, lecz również faktyczne umiejętności, jakie okażą się potrzebne w pracy, które sprawiają, iż będziemy cennym nabytkiem dla danej firmy. Z tego powodu prowadzone są wszelkie testy kompetencyjne (całkiem pomocna strona:). Mają one za zadanie wyłowienie pośród grupy kandydatów osób, które najlepiej nadają się do danej pracy. Są one bardzo przydatne: ułatwiają segregację zgłoszonych pod kątem konkretnej cechy, danej umiejętności. Aby te procedury były naprawdę skuteczne, każde przedsiębiorstwo zatrudnia minimum jedną osobę, która się tym zajmuje. W zakres jej zadań wchodzi również posługiwanie się narzędziem, jakim są testy osobowościowe. One ułatwiają wybór współpracowników z najbardziej cenionymi przez szefów cechami, osób, jakie będą idealnie pasowały do ekipy, która obecnie dla nas pracuje. Właściwy dobór pracowników to z pewnością ważny klucz do sukcesu każdej firmy. Opłaca się zainwestować w nowoczesny dział kadr i zagwarantować sobie tym samym zyskanie idealnych dla nas współpracowników tym bardziej, iż jest to naprawdę proste oraz skuteczne, a przy tym niedrogie.

Kolejnym przykładem są testy sytuacyjne, gdzie trzeba dokonać konkretnego wyboru, jaki często wiąże się z jakimś dylematem. Często używa się także testów zdolności, które sprawdzają talent w danej dziedzinie, na przykład umiejętności językowe, czy liczbowe. Kolejny przykład to testy osobowości, jakie pokazują konkretne cechy charakteru. W tym miejscu trzeba wymienić też testy psychologiczne (sprawdź ciekawą ofertę), które badają cechy z psychologicznego punktu widzenia konkretnego osobnika. Testów psychologicznych jest całe mnóstwo, a co do części z nich istnieje trochę kontrowersji, czy rzeczywiście sposób ich interpretacji jest zasadny. Czasami wszak istnieje obawa, iż wyniki traktowane są dość subiektywnie. To oznacza, iż specjalista może ocenić je i interpretować inaczej niż inny sprawdzający.

Jeśli jesteśmy właścicielami firmy jakichkolwiek rozmiarów, zawsze korzystne dla nas będzie zatrudnianie dokładnie takich współpracowników, na których najbardziej nam zależy. Miast zatrudniać dużo osób na okres przejściowy, aby mieć czas na poznanie ich pracy i umiejętności jak także kompetencje o wiele bardziej opłaca się zatrudnianie doskonałych dla nas profesjonalistów na dłuższy czas. Jednakże byśmy mogli to zrobić, niezbędne jest przeprowadzenie właściwych testów, aby wyłuskać osoby, z jakimi chcemy współpracować.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-03-08 12:29:42