Wideodomofon – dla spokoju, dla pewności, kto stoi za drzwiami. Czym są te nowatorskie urządzenia? Co wiemy na ich temat? Warto je posiadać?

Wideodomofon – dla spokoju, dla pewności, kto stoi za drzwiami. Czym są te nowatorskie urządzenia? Co wiemy na ich temat? Warto je posiadać?

Słyszałeś zapewne o takim czymś jak wideodomofon. Może nawet coś na ten temat czytałeś, lecz poza tym Twoja znajomość na ten temat jest bardzo mała. W tym artykule spróbujemy pokrótce omówić to ciekawe pojęcie, przedstawić w nieskomplikowany sposób, czym jest wideodomofon.


Powinniśmy wiedzieć, czym wideodomofon różni się od domofonu i wideowizjera. Zwykły domofon składa się z bramofonu, czyli panelu, jaki jest montowany na zewnątrz, przy wejściu oraz unifonu. Jest on umieszczany już w mieszkaniu. Jednocześnie, unifonów w środku może być parę, wszystko zależy od tego, jaki typ mamy dostępny. Zasada funkcjonowania wideodomofonu jest dosyć podobna, jak w przypadku domofonów. A więc, przy drzwiach zewnętrznych powinniśmy zainstalować panel zewnętrzny, jest on różny jednakże od zwykłego zastosowania, tym, że jest wyposażony w kamerkę - maxitec.pl/videodomofony/bezprzewodowe.html.

domofon
Napisał: David Goehring
Na podstawie: http://www.flickr.com
Odbiornik wewnętrzny, jaki posiadamy w domu ma mały ekran, bardzo często jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o coraz wyższej rozdzielczości. Kamera, jaka jest zamontowana w bramofonie po naciśnięciu właściwego przycisku włącza się, ażeby przekazać obraz do unifonu wewnątrz naszego domu. Dzięki temu możemy zobaczyć, kto czeka na zewnątrz. Jak łatwo zgadnąć, takie zastosowanie zdecydowanie ulepsza nasze bezpieczeństwo, gdyż przed otwarciem drzwi można upewnić się, kto jest naszym gościem. Aktualnie, kamery coraz częściej gwarantują możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu. To ważne i bardziej profesjonalne, gdyż do tej pory najczęściej te „transmisje” były poklatkowe, parę kadrów w ciągu sekundy. Bardzo istotna w kontekście wideodomofonów (więcej) jest sprawa kontroli dostępu. Dawniej taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w firmach czy bankach. Stosowany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, w stylu magazynów czy serwerowni.


Kontrola dostępu służy identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, jaki spotkać możemy w obecnych domofonach i wideodomofonach jest sposobem identyfikacji o niezbyt wysokim stopniu zabezpieczeń. Wiadomo jesteśmy w stanie sobie pozwolić na bardziej profesjonalne zabezpieczenia. Średnim stopniem zabezpieczenia odznaczają się przykładowo różnorodne klucze, takie jak karty plastikowe z kodem kreskowym lub karty zbliżeniowe. Najbardziej nowoczesne zabezpieczenia to cechy biometryczne, czyli skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednak na razie używane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednakże czy w przyszłości to się nie zmieni.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-04-06 09:44:36
Tagi: kamera, Wideodomofon, domofon